ОГЛАСИ

Вевчани подготвено за големата и уникатна василичарската прослава

Вести | Охрид | 12.01.2016 14:31Посети : 1305

Во Вевчани започнува големата прослава за одбележување на празникот Василица, познат и како Стара нова година, во чии рамки традиционално се одржува и светски реномираниот фестивал на сатирата Вевчански карневал. Годинава во рамки на оваа манифестација која ќе се одвива до 14-ти јануари, еден од најстарите фестивали под маски, ќе биде надополнет со атрактивната и богата дводневна музичка програма. Музичката програма започнува вечерва,12-ти јануари, а ќе се одржува и утре со подготвен дочек на Старата нова година, кој ќе биде одбележан и со голем огномет.Вечерва, во 21.30 часот програмата за големата василичарска прослава ќе има чест да ја отвори „Слаткаристика“, по што ќе настапи еден од најпопуларните регионални бендови „С.А.Р.С.“,како и групата „Брас Брадерс“ од Македонија.

Во среда, 13 јануари,од 13 часот присутните ќе имаат можност да ја проследат најголемата атракција и изненадување на Вевчанскиот каневал- карневалската поворка и василичарите кои своите маски до последен момент ги чуваат во најстрога тајност. Со големото василичарско дефиле Вевчани и секоја негова улица ќе се претворат во најуникатниот и единствен уличен театар без режија. Во вечерните часови, со почеток во 21.30 часот,во рамки на музичката програма, сцената во Вевчани е резервирана за ѕвездите на македонската народна музика: Есма Реџепова и Наум Петрески,како и групата „Инфузија“ и „Перо Бели“.
Во четврток,во 14 часот ќе се изврши традиционалното палење на маските.

Карневалот во Вевчани е една од најпознатите карневалски манифестации на Балканот која се негува со векови и кој според своите специфични особини се одвојува од сите останати настани од овој тип во светот поради неговата архаичност, традиционалност, таинственост и уникатни маски. Вевчанскиот карневал се одржува за време на василичарските празнувања под покровителство на Министерството за култура на Република Македонија.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833