ОГЛАСИ

Зголемен бројот на странски и на домашни туристи

Вести | Охрид | 12.01.2016 17:55Посети : 567

Во периодот јануари-ноември 2015 година во Македонија се евидентирани 775.734 туристи или 10,3 отсто повеќе во однос на истиот период од 2014 година, кога се регистрирани вкупно 703.237 туристи.

Според Државниот завод за статистика, бројот на странски турсти е зголемен за 13,9 отсто и изнесувал 461.802, а на домашните 313.390 или за 5,4 прценти повеќе од претходната година.

Во истиот споредбен период, зголемен е и бројот на ноќевањата, за 8,7 отсто, односно кај домашните туристи за 6,2, а кај странските за 12,3 проценти.

Во ноември 2015 година Македонија евидентира 41.793 туристи или 14,6 отсто повеќе од истиот месец 2014-та, додека бројот на ноќевањата бил 94.736 што е зголемување од 16,5 проценти.

Бројот на домашните туристи е зголемен за 18,3 отсто, а на странските за 12,2 процента. Бројот на ноќевањата на домашните туристи, пак, е зголемен за 26,2 отсто, а на ноќевањата на странските за 8,8 проценти.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833