ОГЛАСИ

Охрид ќе финансира микропроекти за поттикнување на локалниот економски развој

Вести | Охрид | 13.01.2016 09:10Посети : 983

Охридската локална самоуправа во текот на оваа година планира да издвои средства за финансирање на локални микропроекти за поттикнување на економскиот развој во Охрид. Ова е предвидено во Програматa за поддршка на локалниот економски развој за 2016 година, согласно Стратегијата за одржлив развој и Стратегијата за рурален развој на општината.

-Мерката ќе се реализира преку промовирање и изнаоѓање стимулативни мерки за поттикнување на партиципативното учество на заедницата во општествениот развој на микрозаедниците. Критериумите, предусловите, процедурите и постапките  кои треба да се остварат ќе бидат објавени по пат на Јавен повик за финансирање микропроекти. Право на учество на Јавниот повик ќе имаат сите невладини организации независно од областа на нивното делување како и  Месните и Урбани заедници, пишува во објаснувањето за оваа мерка.Исто така во рамки на програмата во делот на мерките за зајакнување на локалниот економски развој и зголемување на конкурентноста на претпријатијата  се предвидува поттикнување на партнерства и стимулативни мерки, како модел за поддршка на развојот на Малите средни претпријатија и претприемништвото.

-Во рамки на оваа програмска активност предвидено е да се реализираат периодични истражувања и анализи за економските движења, како и анализи на приоритетните стопански гранки, техничка помош, екпертиза и трансфер на знаења од страна на експерти за развој на Мали средни претпријатија. Реализацијата на оваа програмска активност ќе се одвива преку организирање и учество на форуми, јавни трибини, презентации, саеми, и други промотивни настани во Македонија и странство, во заедничка соработка со бизнис заедницата од Охрид, Стопанските Комори и други институции од економскиот сектор. Исто така, со цел стимулирање и поттикнување на микро и мали компании од Охрид, предвидено е нивно кластерско презентирање на домашни и на странски саемски манифестации во партнерство со општината, се појаснува во описот на програмата.

Освен овие мерки во рамки на програмата ќе се издвојат средства за спроведување на Активни мерки за подобрување на конкурентноста на пазарот на труд, за Промоција на можностите за инвестирање во општина Охрид, за реализација на Едукативно информативни работилници и семинари за можностите за искористување на средствата од ИПАРД програмата како и за организирање на Советувања и обука на производителите за производство на органска храна.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833