ОГЛАСИ

Започна празнувањето на Василица во Вевчани

Вести | Охрид | 13.01.2016 12:32Посети : 1537

Вчеравечер во Вевчани започна големата прослава за одбележување на празникот Василица. Музичката програма започна со настапот на „Слаткаристика“, по што настапи еден од најпопуларните регионални бендови „С.А.Р.С.“, како и групата „Брас Брадерс“ од Македонија.Попладнево, присутните во Вевчани имаат можност да ја проследат најголемата атракција на Вевчанскиот каневал- карневалската поворка и василичарите.


Вечерва, со почеток во 21.30 часот, во рамки на музичката програма, сцената во Вевчани е резервирана за ѕвездите на македонската народна музика: Есма Реџепова и Наум Петрески, како и групата „Инфузија“ и „Перо Бели“.


Во четврток, во 14 часот ќе се изврши традиционалното палење на маските.


OhridNews
Фото:Мега Продукција

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833