ОГЛАСИ

Фото галерија: Карневалски лудории во Вевчани

Вести | Охрид | 13.01.2016 19:25Посети : 6348

Најстариот карневал во Македонија и воопшто во Европа и годинава на уникатен и препознатлив начин, преку креативни маски ги отслика актуелните настани во земјава и светот. Низ вевчанските сокаци покрај традиционалните зет и невеста, музичарите и Глупавиот август, денеска продефилираа бројни митски и пагански суштества, а најмногу внимание привлекоа групната маски на специјалната обвинителка Катица Јанева, Скалата „Слези ти да се качам јас“ на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Возилото за прислушкување на ЦИА, Терористите од Исламска држава, како и маскaта на професорката Каракамишева и маската на Дунавка Трифуновска.
 


OhridNews
Фото: Емилио и Мега Продукција


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2029 гласови (88%)

Не - 283 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833