ОГЛАСИ

Василичарските огнови го најавија доаѓањето на Православна Нова Година

Вести | Охрид | 13.01.2016 22:35Посети : 3546

Традицоналните василичарски огнови кои вечерва се разгореа низ голем број охридски маала го најавија доаѓањето на Православната Нова Година-Василица.
Со своите соседи, роднини и пријатели охриѓани од сите генерации прославуваа со музика и песни. На заеднички подготвените софри, вообичаено има ѓомлезе, свинско месо, колбаси на скара, греана ракија и црвено вино.Освен маалското собирање и палење на огнови, во очи на овој голем празник, многу охридски друштва практикуваат заеднички прослави, кумство и делење на пита со паричка. Исто така младите деца одат од врата на врата и ја честитаат Новата Година со песна, а домаќинките ги честат со овошје, колачи и парички.


OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833