ОГЛАСИ

Започна украсувањето за Водици

Вести | Охрид | 14.01.2016 15:00Посети : 1491

Започна украсувањето на градското пристаниште од каде во вторник, 19- ти јануари, ќе се осветуваат езерските води и ќе се фрла светиот крст. Традиционално се поставуваат и знамиња во централното градско подрачје.

Осветувањето на езерските води и фрлањето на светиот крст ќе биде во 10 часот. Литургии по повод празникот ќе се одржат во сите парохиски цркви, а поаѓањето на литиите кон градското пристаниште ќе биде во 9.45 часот.

Денот на рибарите, 20-ти јануари, годинава ќе се одбележи на Сараиште со почеток во 12 часот, каде ќе се подготвува рибна чорба, а бесплатно ќе се дели и пача, греана ракија и вино. Присутните ќе имаат можност да уживаат и во звуците на староградската музика и настапот на ансамблот „Билјана Јуниор“.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2029 гласови (88%)

Не - 283 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833