ОГЛАСИ

Обновено: Премиерот Груевски ќе ја поднесе својата оставка, Емил Димитриев ќе биде нов премиер

Вести | Македонија | 15.01.2016 07:35Посети : 2187

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски вчеравечер во своето обраќање до јавноста најави дека денеска ќе ја поднесе својата оставка до претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски.


-Навршуваат 100- дена пред 24-ти април, денот за кој е договорено да се одржат Избори и тоа е влезно во закон. Јас стојам и за тој дел од договорот. Сакам конечно да се остави сета неизвесност, да се остават сите проблеми и конфликтност зад нас и сакам нашата држава да оди напред и да продолжи силно да се развива. Утре изутрина до претседателот на Собранието на Република Македонија ќе го испратам моето писмо со оставка на функцијата Претседател на Владата, која ќе биде ефективна на 100 дена пред официјалниот датум на Избори. Оваа оставка ја покажува силата на нашето убедување и вербата во демократијата. Најдобрата победа над оваа валкана кампања против Македонија, водена преку најразлични методи во изминатава година, се чисти избори кои нема да дадат никаков изговор за никого, рече во своето обраќање Груевски.Груевски истакна дека тој и неговата партија го повлекле овој чекор за доброто на државата и на народот.


Инаку Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вчера едногласно го изгласа предлогот на Извршниот комитет - Емил Димитриев, пратеник и генерален секретар на владејачката партија, да биде на чело на преодната влада, која треба да ги организира претстојните предвремени парламентарни избори, планирани за 24-ти април.

Координаторот на пратничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на прес-конференцијата потврди дека одлуката Димитриев да го заземе премиерското место, по ефектуирањето на оставката на Никола Груевски, е донесена едногласно во партиските тела. Димовски рече и дека Централниот комитет му дал целосна поддршка и на партискиот лидер Груевски за постапките што ги презема. Според него, владејачката партија со Груевски ќе настапи на претстојните избори.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (27%)

0д 4-6 - 91 гласови (73%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833