ОГЛАСИ

Зголемен бројот на издадени одобренија за градење

Вести | Македонија | 16.01.2016 11:30Посети : 694

Во ноември минатата година се издадени 318 одобренија за градење што претставува за 13,2 проценти повеќе во однос на тој месец од 2014 година, објави Државниот завод за статистика.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 5.981.924 илјади денари, што е за 66,1 отсто повеќе во однос на тој месец од претходната година. Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 201 или 63,2 отсто се наменети за објекти од високоградба, 36 или 11,3 отсто за објекти од нискоградба и 81 или 25,5 отсто за објекти за реконструкција.

Од вкупно 318 објекти, на 221 или 69,5 отсто како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 97 или 30,5 отсто објекти инвеститори се деловни субјекти.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 539 станови со вкупна корисна површина од 43.785 метри квадратни.


На подрачјето на Охрид во текот на месец ноември биле издадени 5, а во Струга 3 одобренија за градење.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833