ОГЛАСИ

Во текот на вчерашниот ден во Македонија влегле над 2.000 мигранти

Вести | Македонија | 16.01.2016 12:45Посети : 437

Во периодот од 00,00 до 24,00 часот на 15-ти јануари 2016 година, издадени се потврди на вкупно 2.119 странски државјани, од кои 919 се од машки пол, 452 се од женски, 738 се деца кои го придружуваат носителот на потврдата и 10 деца кои патуваат без родител, на кои издадена е потврда за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил.


Според државјанството на лицата на кои им се издадени потврди, најбројни се државјаните на Сирија-1.215,  Авганистан–476 и Ирак-428.  

Во периодот од 00,00 часот на 1-ви јануари 2016 до 24,00 часот на 15-ти јануари 2016 година, издадени се потврди на вкупно 29.299 странски државјани, од кои 12.328 се од машки пол, 6.302 се од женски, 10.572 се деца кои го придружуваат носителот на потврдата, како и уште 97 деца кои патуваат без родител, на кои им е издадена потврда за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил. Според државјанството на лицата на кои им се издадени потврди, најбројни се државјаните на Сирија-13.987, Авганистан-9.818 и Ирак-5.491.  

Во периодот од 00,00 до 24,00 часот на 15-ти јануари 2016 година, до Секторот за азил не се поднесени  барања за признавање на право на азил врз основа на претходно издадена потврда за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил.

Во периодот од 00,00 часот на 1-ви јануари 2016 година до 24,00 часот на 15-ти јануари 2016 година, до Секторот  за азил поднесени се пет барања за признавање на право на азил врз основа на претходно издадена потврда за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил на шест малолетни лица од кои пет од Авганистан и едно од Сирија.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833