ОГЛАСИ

Во какви услови работат волонтерите за заштита на животни во Охрид

OhridNews TV | OhridNews TV | 08.02.2016 11:46Посети : 2237

Наместо соодветен стационар кој ќе го опслужува професионален кадар со потребна опрема и буџет, решавањето на проблемот со бездомните животни во Охрид е оставен на неколкумина волонтери од здружението за заштита на животни „Анималиа“. Тие секојдневно издвојуваат по неколку часа од своето слободно време за да се грижат за бездомните животни во стационарот сместен во некогашните воени магацини во месноста Мауцкер на влезот од Охрид. Во импровизиран простор без основни услови, оштетена надворешна ограда и речиси никаква финансиска поддршка, тие се грижат за здравјето и хигиената на неколку десетици кучиња дел бездомни, а дел напуштени од несовесни сопственици. 


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

OhridNews TV

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1153 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833