ОГЛАСИ

Граѓаните бараат да запре труењето на животни и измена на Законот за продажба на отрови

OhridNews TV | OhridNews TV | 28.02.2016 16:07Посети : 4017

Здруженијата за заштита на животни „Анималија“ од Охрид, „Анима ворлд“ од Струга, љубители на животни и граѓани, денеска одржаа мирен протест во Охрид, на кој искажаа револт поради се позачестените случаи на труење животни.
Учесниците на протестот упатија апел до институциите сериозно да пристапат кон решавање на проблемот со бездомните животни на цивилизиран начин и согласно закон. 

Од протестот произлезе иницијатива за измени во законската регулатива со цел построго да се регулира продажбата на отрови. 


-Поставувањето на отрови не е решение, не само што не е хуман и цивилизиран начин, туку и не придонесува за намалување, напротив бројот на бездомни животни бележи зголемување. Со тоа само се доведуваат во опасност не само животните, туку и животите на луѓето. - изјави Јована Мојсоска, активист во здружението за заштита на животни „Анима ворлд“ од Струга. Граѓаните бараат да запре труењето на животни и измена на законот за продажба на отрови


OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

OhridNews TV

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 527 гласови (31%)

Не - 1162 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833