ОГЛАСИ

Најдобрите дела од ликовната колонија „Вевчански видувања“ ќе бидат изложени во Њујорк

Култура | Свет | 04.04.2016 07:00Посети : 1669

Избрани дела од уметниците учесници на ликовната колонија „Вевчански видувања“ ќе бидат изложени во галеријата „MC“ во Њујорк, САД, од 7 - 20 април.Изложбата насловена како „Balkan in the row“ ја организираат ликовната колонија „Вевчански видувања“, галаеријата „М“ од Белград, Србија и галеријата „MC“ од Њујорк. Генерален покровител на изложбата е ресторанот „ВИА Игнација“ од Вевчани каде се одржува колонијата, а настанот е поддржан од Министертсвото за култура на Република Македонија.


-Целта нa колонијата е обединување на уметниците кои црпат инспирација од убавините на Вевчани, промоција на соработката и почитта помеѓу народите и државите и создавање уметнички дела кои ќе придонесуваат за поголемо меѓусебно запознавање и зближување. - велат организаторите на колонијата.Ликовната колонија „Вевчански видувања“ се одржува од 2010 година и веќе има стекнато меѓународно реноме. До сега на неа учествувале плејада познати уметници од земјава и светот. 


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Кој е дострелот на македонската ракометна репрезентација на ЕП во Хрватска?

Разигрување во четвртфиналната група

Полуфинале

Финале

Гласај

Разигрување во четвртфиналната група - 36 гласови (19%)

Полуфинале - 96 гласови (50%)

Финале - 59 гласови (31%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833