ОГЛАСИ

Видео: Како поминаа паралелните протести во Охрид

OhridNews TV | OhridNews TV | 17.05.2016 22:05Посети : 4015

Попладнево во Охрид повторно беа организирани паралелни протести од страна на Граѓанското движење „Протестирам“ и „Граѓанското движење за одбрана на Македонија“.

Поддржувачите на Граѓанското движење „Протестирам“ се собраа на плоштадот кај „Чинарот“, по што преку чаршијата се упатија до Централниот плоштад, па пред зградата на Основниот суд каде со пароли, скандирање и свирежи се упатуваа повици за правда.

Поддржувачите на „ГДОМ“оддржаа собир пред зградата на општина Охрид од каде упатија порака дека Република Македонија мора да излезе од политичката криза, а протестите да престанат да се организираат бидејќи може да имаат негативни последици врз туристичката сезона.

Протестите кои ги обезбедуваа силни полициски сили минаа без инциденти.


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

OhridNews TV

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 533 гласови (31%)

Не - 1174 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833