ОГЛАСИ

Охридско Езеро полно до врв (фото + видео)

OhridNews TV | OhridNews TV | 24.05.2016 20:51Посети : 7457

Врнежите оваа пролет и надојдените реки го кренаа нивото на Охридското Езеро. Хидролошката ситуација е позитивна, што поволно ќе влијае и на производството на електрична енергија, бидејќи Охридското Езеро се' уште се користи како акумулација која се регулира преку реката Дрим. Ветрот кој дуваше денеска го разбранува езерото. Брановите го заплискуваа кејот, па ретки беа минувачите кои се двиежеа покрај брегот.

Според прогнозта на Управата за хидрометеоролошки работи, утре ќе преовладува сончево време со умерена облачност, попладне, на места, со изолирана појава на краткотраен дожд. Ќе дува умерен повремено засилен ветер од северозападен правец. Максималната температура во Охрид ќе достигне до 17 степени, а индексот на УВ зрачење ќе изнесува 6.

Од четврток се очекува стабилизација на времето и значителен пораст на температурите кои викендот ќе се искачат до 30-от степен Целзиусов.


Г.М. 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

OhridNews TV

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1407 гласови (88%)

Не - 194 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833