ОГЛАСИ

Книгата „Човечулец“ на Александар Прокопиев објавенa во Турција

Живот | Книга | 01.07.2016 08:35Посети : 547

Истанбулскиот издавач „Пинхан“ објави уште еден превод на наградуваната книга раскази „Човечулец“ на македонскиот писател Александар Прокопиев.

„Пинхан“ е една од најценетите турски издавачки куќи и објавува дела на класици како Кјеркегорд, Пруст, Орвел, Селинџер, Скот Фитџералд, како и од современи автори како Мураками, Елиф Шафак.-Преводите на „Човечулец“ што секоја година се печатат кај реномирани европски издавачи предизвикуваат многу поволни реакции кај книжевната критика и читателска публика, истакна авторот Прокопиев.

Објавено е и трето, дополнето македонско издание на оваа книга.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1154 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833