ОГЛАСИ

Проекција на филмот „Тетовирање“

Живот | Филм | 26.07.2016 17:15Посети : 2399

Во рамки на програмата на фестивалот Охридско лето во среда на 27-ми јули во Центарот за култура „Григор Прличев“ ќе биде прикажан филмот „Тетовирањe“ во продукција на Вардар Филм од Скопје.


Режисер на филмот кој е премиерно прикажан во 1991 година е Столе Попов, а во него играат актерите Мето Јовановски, Столе Аранѓеловиќ, Љиљана Меѓеши, Јовица Михајловски, Кирил Поп-Христов, Светозар Цветковиќ, Зоран Цвијановиќ, Александар Чамински, Данчо Чевревски и други.Дејството на филмот е сместено во летото 1989 година и го следи животот на работникот Илија, кој по низа апсурдни настани, иако потполно невин, завршува во затвор, обвинет за убиство, а подоцна и убиен од еден специјалец. Илија, кој и инаку, според својот нескротлив темперамент како да е предодреден да биде во конфликт со официјалните сили што го „штитат“ поредокот, комунистичкиот режим во распад и по една караница со сопругата го напушта домот со единственото што го поседува, празниот куфер.


Филмот „Тетовирање“ е добитник на наградата „Гран При“ на Филмскиот фестивал во Херцег Нови, како и наградата „Златна мимоза“ за најдобра режија на фестивалот во Ниш.


Проекцијата започнува во 20 часот, а влезот е бесплатен.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833