Репрезентацијата на Хрватска ја совлада селекцијата на Мароко во натпреварот за 3. место на Светското првенство 2022 година во Катар. Селекцијата на Хрватска победи со резултат 2:1.

Сите голови беа постигнати во првото полувреме. За Хрватска погодија Јошко Гвардиол (7. минута) и Мислав Оршиќ (42. минута). Гвардиол со 20 години и 328 дена стана најмладиот стрелец во историјата на Хрватска на Мундијалите.

Единствениот погодок за Мароко го постигна Ашраф Дари во 9. минута.

Репрезентацијата на Хрватска освојува медал на второ Светско првенство во низа. На Светското првенство 2018 година, тимот загуби во финалето од Франција (2:4).

Да потсетиме, на Светското првенство во Франција во 1998 година, Хрватите освоија исто така бронзен медал.

И покрај поразот, Мароко го постигна најдобриот резултат во својата историја. Репрезентацијата стана и првата селекција од Африка која се пласираше во полуфиналето на Светското фудбалско првенство.

OhridNews