49 лица загинаа а најмалку 20 се повредени при оружен напад врз две џамии во Красјчрч на Нов Зеланд, jавува „Телма“

Напаѓачот, австралиски државјанин, целиот напад го пренесувал во живо на социјалните мрежи преку камера поставена на неговата глава.

Преживеаните сведочат дека и двете џамии биле полни со верници кога напаѓачот влегол и отворил оган.

Властите во Нов Зеланд го осудија нападот кој се смета за терористички чин.

OhridNews