Со кантата „Кармина Бурана“, во изведба на светски познатата продукциска куќа „Ла Фура дел баус“ од Шпанија заедно со оркестарот на Македонската филхармонија и оркестарот, балетот и хорот на Македонската опера и балет, под диригентската палка на Хозеп Висент, синоќа на Античкиот театар, свечено беше отворено јубилејното 55-то издание на фестивалот „Охридско лето“.