Селекторот на А репрезентацијата, Игор Ангеловски го соопшти списокот на фудбалери за воведните два натпревари од квалификациите за Европското првенство 2020 година. Квалификациите нашата најдобра селекција ќе ги започне против Летонија во Скопје, а ќе ги продолжи во Љубљана против Словенија.

Јас и претходно кажав дека нема да има драстични промени. Мислам дека сме добро воиграна репрезентација и дека сме тим кој знае сега што сака на теренот. Фокусот ни е на првиот натпревар против Летонија. Од оваа гледна точка, не можам во детали да говорам за противникот, затоа што Летонија има нов селектор. Но, секако дека имаме доволно време да ги анализираме нивните претходни натпревари, како и стилот на новиот селектор Стојановиќ. – изјави Ангеловски.

Спировски и Тричковски се под знак прашалник и во зависност на нивната здравствена состојба ќе зависи дали ќе играат. Аријан Адеми од Динамо Загреб поради операција на стомачниот ѕид не е во комбинација за настап. На мечот со Летонија јубилеј ќе слави најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев, кој ќе го одигра 100-от натпревар.

Кога ќе се спомене името на Горан Пандев, кај мене се будат посебни емоции. Станува збор за најголемиот фудбалер од Македонија на сите времиња. Сигурно дека ние ќе го поздравиме, и очекувам и македонската публика да го поздрави овој јубилеј на Пандев. Сакаме да го зачиниме јубилејот со победа. Кога може 80.000 луѓе на нозе да го поздрават во Италија, мислам дека истото може да се направи и во нашата земја. – заврши селекторот.

Собирот на репрезентацијата е закажан на 18 март, а Македонија првиот натпревар го игра на 21 март.

OhridNews