Фудбалерите на Манчестер Јунајтед прокнижија нови три бодови на табелата во фазата по групи во Лигата на Европа совладувајќи го Партизан на Олд Трафорд со 3-0 (2-0).

 

„Црвените ѓаволи“ за разлика од Белград на домашен терен одиграа многу квалитетен натпревар и благодарание на Стојковиќ резултатот на крајот гласеше само 3-0. Избраниците на Оле Гунар Солскјер со новата победа обезбедија и пласман во следната фаза и мирно можат да ги доиграат двата преостанати натпревари.

Манчестер Јунајтед отпорот на белградските „црно бели“ го скршија после 22 минути игра кога резултатот го отвори Гринвуд. Во 33-та минута, Марсијал после соло продор зголеми на 2-0. Конечниот исход го постави Рашфорд.

Резултати:

Група А: АПОЕЛ – Карабах 2-1, Дуденланж – Севиља 5-2

Група Б: Копенхаген – Динамо Киев 1-1, Малме – Лугано 0-0

Група Ц: Базел – Гетафе 2-1, Краснодар – Трабзонспорт 3-1

Група Д: Ласк – ПСВ 4-1, Розенборг – Спортинг 0-2

Група Е: Клуж – Рен 1-0, Лацио – Селтик 1-2

Група Ф: Стандард Лиеж – Ајнтрахт Франкфурт 2-1

Група Г: Феенорд – Јанг Бојс 1-1, Глазгов Ренџерс – Порто 2-0

Група Х: Еспањол – Лудогорец 6-0, Ференцварош – ЦСКА Москва 0-0

Група И: Александрија – Сент Етјен 2-2, Волфзбург – Гент 1-3

Група Ј: Б. Менхенгладбах – Рома 2-1, Волфсбергер – Истанбул Башекшехир 0-3

Група К: Брага – Бешикташ 3-1, Вулверхемптон – Слован 1-0

Група Л: Астана – АЗ Алкмар 0-5, Мен Ју – Партизан 3-0

OhridNews