Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 17 мај, четврток, во манастирот „Вознесение Христово-Свети Спас“, Горно Лакочереј, ќе се служи света архиерејска литургија по повод празникот Вознесение на Господ Исус Христос-Спасовден, со почеток во 9.00 часот.

Ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј.

Богослужба ќе има во сите парохиски цркви.

Дебарско-кичевската епархија ги повикува сите свои верници на заедничко прославување на овој празник.

OhridNews