Студениот бран и натаму предизвикува проблеми во сообраќајот. Забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар сеуште е на сила.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенцијата на дежурните служби. Поради ниските температури наместа е можна појава на голомразица.

ОhridNews