You searched for 1 - Page 11010 of 11049 - OhridNews
“ Чекор по чекор до демократија “

21.02.07 09:31

Шест здруженија на граѓани од Охрид, Струга и Ресен работат на проектот,“Чекор по чекор до демокрартија“ Носител на проектот е Младински Совет од Охрид, а рамноправно во реализа...

KFW банката омекува во ставот. “Проаква“ ќе се дели

21.02.07 08:56

Претставници на КФВ банката по петдневните интензивни разговори со претставниците на  “Проаква“ и на општините Охрид и Струга, деновиве треба да го соопштат кончениот став околу...

Колумна есеј: Симболика и религија – паганска средба со минатото (2)

21.02.07 08:31

Новиот верски конзервативизам, може да се насети во сите области на делување на Црквите и тоа не само во поедини земји туку во целата западна цивилизација Се настојува влијаниет...

Битка на титаните

21.02.07 08:08

По пауза од цели два месеци на терените ширум Европа се врати најелитното натпреварување Лигата на шампиони Трката по најпосакуваниот трофеј стигна до 1/4 финалето а, за дел од ...

Хрватска. Шеќерни кесички со лик на Хитлер!

21.02.07 01:21

Доказ дека злите духови од минатото на овие балкански простори живеат и во сегашноста се два случаи поврзани со настаните во Втората светска војна Еден во Охрид, кршењето на спо...

Стара чаршија. Занаети во изумирање.

20.02.07 23:44

„Зборуваме холандски!“ – пишува на натписот закачен на излогот Дуќанот на веројатно единствениот преостанат вистински занаетчија во охридската чаршија, Милан Белев, изглед...

Вандализирана спомен – плоча од НОБ

20.02.07 13:03

Вчеравечер  непознат сторител(и) ја вандализирале те потполно ја уништиле спомен – плочата од пред некогашниот бугарски воен суд, а денес зграда во која е седиштето на Сој...

Конечно Лига на Шампиони

20.02.07 08:34

Љубителите на фудбалот два месеци го чекаа продолжението на најценетото клупско фудбалско натпреварување, Лигата на Шампионите на УЕФА Осминафиналната пресметка започнува вечерв...

Бензините од денеска поскапи за половина денар

20.02.07 08:20

Малопродажните цени на бензините од денеска се зголемуваат за половина денар, додека цената на дизелот останува непроменета Вака  одлучи Регулаторната комисија за енергетика на ...

За уништувачите на природата глоба и до 25.000 евра

20.02.07 08:15

Воведување општокорисна работа за сторителите на прекршоци, казнени мерки за службените лица и значително зголемување на глобите се дел од новините содржани во Законот за измену...