You searched for 1 - Page 2 of 11049 - OhridNews
Собранието се распушта на 11 февруари

30.10.19 14:50

Како што информиора на денешната средба со новинарите претседателот на Собранието, Талат Џафери, собранието ќе биде распуштено на 11 февруари по што ќе бидат распишани предвреме...

ДЗС: Пописот на население да се одржи во 2021

29.10.19 10:21

Државниот завод за статистика со предлаг пописот да се одржи во април 2021 година, а Законот за попис да биде донесен пред формирање на техничка влада Од таму велат дека согласн...

Поранешен директор го оштетил Заводот за здравствена заштита Охрид за 1,5 милиони денари

29.10.19 10:15

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 57-годишен жител на Охрид поради постоење основи на сомение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“ Во текот на 2015,...

81 мигрант во куќа Ваксинце

26.10.19 11:32

Денес, околу 0515 часот во селото Ваксинце, општина Липково, приведено е 50-годишно лице поради тоа што при претрес во објект во негова сопственост во селото, извршен од полицис...

Фото: Акција на зимски гуми во Охридско Езеро 3 +1 гратис, за повеќе информации УНЕСКО

25.10.19 16:57

Наскоро почува зимската сезона, коловозите ќе станат лизгави и затоа од исклучително значење е навреме да се заменат гумите на автомобилите со соодветни Ама тоа никако не подраз...

Деблокирана сметката на ОУ Григор Прличев, повеќе пари за ФК Охрид-изгласан ребалансот на буџетот за 2019

25.10.19 13:21

Охридските советници денес ја одржаа 34-та седница на советот Очекувано, најдолга расправа се одржа околу предложените измени и дополнувања на Буџетот за 2019 година Според опоз...

Промо тура „Охрид 2019“

24.10.19 14:04

Од утре до 28 октомври, Охрид ќе биде домаќин на промо–тура „Охрид 2019“, што ја организира локалната самоуправа Целта на активноста е приближување на туристичкиот потенцијал и ...

Деветнаесет ученици во трка за титулата „Најдобар библиотекар за 2019“

24.10.19 12:36

Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ се одржа Општинскиот натпревар „Млади библиотекари” Своите знаења денес ги тестираа 19 ученици, од основните училишта: „Св Климент Охридски“, „...

Фото: Охридските нуркачи на 100 годишнината од потонување на бродот „Франц Јозеф“

23.10.19 16:55

Членови на Нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид под водство на Јован Секулоски (AI Trainer)  учествуваа во интернационалниот тим на нуркачи кои нуркаа на 100 годишнината од потон...

Минималната плата од декември 14.500 ден., затворениот базен во Охрид готов в година

22.10.19 22:36

Владата на денешната 160-та редовна седница го утврди Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за минимална плата во државата Со измените се создаваат услови за ко...