Познатиот југословенски и српски актер Жарко Лаушевиќ почина на шеесет и четири години по кратко и тешко боледување. Датумот и местото на погребот дополнително ќе бидат соопштени, јави дописникот на МИА од Белград.

Кариерата на Жарко Лаушевиќ беше кариера која секој би ја посакал. Без разлика дали играше главна или епизодна улога, ликовите на Лаушевиќ редовно влегуваа во антологиите на најдобрите актерски остварувања на просторите на поранешна Југославија и Србија.

Жарко Лаушевиќ е роден на 19 јануари 1960 година во Цетиње. Тој беше филмски и телевизиски актер. Дипломирал глума на Факултетот за драмски уметности во Белград.

Бил член на Југословенскиот драмски театар во Белград, каде играл улоги во голем број претстави.

Своето филмско деби го имаше во 1982 година, со улога во филмот „Прогон“. Истата година игра значајни улоги во филмовите Савамала и Директан пренос. Многу брзо добива една од главните улоги во ТВ серијата Сиви дом (1984), која му донесе голема популарност. После тоа, играше улоги во повеќе од дваесет филмови и телевизиски серии, меѓу кои: Шмекер (1985), Свечена обврска (ТВ) (1986), Се случи на денешен ден (1987), Офицер со роза (1987), Браќа по мајка (1988), Битката во Косово (1989), Оригинален фалсификат (1991), Подобро од бегство (1993), Кажи ми зошто ме остави (1999), Нож (1999).

Жарко и неговиот пет години постар брат Бранимир, познат како Мили, на 31 јули 1993 година беа нападнати од група хулигани во близина на кафеаната „Епл“ во Подгорица. Во таа прилика Жарко со својот пиштол ЦЗ-99 ги уби напаѓачите Драгор Пејовиќ и Радован Вучиниќ, а тешко го рани Андрија Кажиќ, додека овој се приближуваше да им се придружи на напаѓачите. Лаушевиќ е осуден на 13 години затвор за двојното убиство.

Казната ја отслужил во КПД Спуж и Пожаревац. По поништувањето на пресудата од страна на Сојузниот суд, по повторното судење во февруари 1998 година, со кое претседаваше судијката Светлана Вујановиќ, тој беше осуден на четири години затвор за двојно убиство и пречекорување на самоодбраната. Бидејќи во тој момент тој веќе одлежа 4,5 години, беше ослободен. Набргу потоа ја напушти Србија и се пресели во Њујорк, САД.

„Годината минува, денот никогаш“ е книга објавена од Лаушевиќ во 2011 година. Втората книга е објавена во септември 2013 година. Третата книга „Падре идиот“ излезе од печат минатата година.

По повеќе од една деценија пауза, тој се враќа на големото платно со улогата на иконописецот Сава во филмот Тајната на нечистата крв (2012). После тоа, има помали улоги во филмовите Смрдлива бајка (2015) и Сенки над Балканот (2017), каде што го толкува принцот Ѓорѓе Караѓорѓевиќ.

Играше и во Државен службеник (2019-2020), Името на нацијата (2020), Александар од Југославија (2021), Калкански Кругови (2021), Време на Злот (2021), Летото кога научив да летам и Херои (2022).

Пред само еден месец тој се појави на премиерата на филмот „Хилијардовите херои“ во Белград.

Добитник е на многу престижни награди за актерство на просторите на поранешна Југославија и Србија.

OhridNews