Времето во земјава ќе биде претежно облачно, претпладне со повремен локален дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 4 до 9, а максималната ќе достигне од 7 до 15 степени.

Во Охрид времето денес претежно облачно. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 6, а дневната ќе достигне до 12 степени.

Од недела следува период на стабилно и суво време со пораст на дневните температури.

OhridNews