Американската глумица Шенон Доерти, можеби најпозната по улогата на Бренда во тинејџерската серија „Беверли Хилс 90210“, ги извести обожавателите дека ракот ѝ се проширил на мозокот.

На 5 јануари, скенирањето покажа метастази во мојот мозок. Вчерашното видео го прикажува процесот на прилагодување на маската што ја носите за време на зрачењето на мозокот. На 12-ти јануари се одржа првиот круг на зрачење, напиша Доерти споделувајќи видео од себеси в болница.

Потоа им се заблагодарува на своите, како што вели – одлични лекари и неверојатни техничари.

Но тој страв… Превирањата… Времето и одредените мигови минати тука и сè тоа… Еве како може да изгледа ракот, додаде таа.

Нејзе ѝ беше дијагностициран рак на дојка во 2015 година. По мастектомијата, година подоцна болеста беше во ремисија, но веќе во 2019, Шенон дозна дека ракот ѝ се вратил, се проширил и оти е во четврта фаза.

Претходно годинава беше објавено и дека Доерти се разведува од нејзиниот сопруг Курт Исвариенко, со кого се омажи во октомври 2011 година. Нејзината гланоговорничка Лесли Слоун посочи оти причината за разводот е друга жена.

OhridNews