Променливото и врнежливо време значително не влијаеше на температурата на водата во Охридското Езеро. И натаму таа е пријатна за рекреација и според мерењата на УХМР во литоралот извршени попладнево, температурата на Охридското Езеро изнесува 24.5 степени Целзиусови.

До крајот на денот ќе се задржи променливо облачно време со слаб до умерен ветер од североисточен правец. На места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во западните делови. Максималната температура во Охридскиот регион ќе достигне до 26 степени.

OhridNews