Фотоволтаичните системи на ЕВН отсега подостапни преку ЕКО кредитот на Шпаркасе Банка Македонија

15.11.18 17:04

Фотоволтаичните системи на ЕВН Македонија, дизајнирани според потребите на корисниците, стануваат подостапни за сите заинтересирани ЕВН Македонија и Шпаркасе Банка Македонија по...

Стејт Департмент: Груевски да ја отслужи казната во својата земја

15.11.18 16:45

Екс премиерот Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја, изјавил претставник на американскиот Стејт департмент...

Јанакиески наводно сакал да избега бидејќи Иванов не давал амнестија, кабинетот на претседателот демантира

15.11.18 16:42

Еден од аргументите во правната забелешка за одредување мерка притвор на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанскиески кој е осомничен во неколку предмети што ги вод...

Јавното обвинителство започна предистражна постапка во врска со бегството на Груевски

15.11.18 15:30

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција оформи предмет по допрен глас за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, непосредно откако ...

Завршни подготовки на шинтерската служба, првите кучиња ќе бидат заловени наскоро

15.11.18 14:47

Охридските советници на денес одржаната седница на советот ја изгласаа предлог одлуката за измена и дополнување на општинскиот буџет за 2018 Вкупниот ребаланс кој се предвидува ...

Со јакнење на регионалната соработка до поконкурентни производи и зголемен извоз на меѓународните пазари

15.11.18 14:02

Македонија од оваа година го презема претседателството со Секретаријатот Постојаната работна група за регионален рурален развој (SWG) Ова денеска и официјално беше соопштено на ...

Сијарто:Процедурата за азил за Груевски е во тек

15.11.18 12:14

Од МНР информираат дека министерот за надворешни работи Никола Димитров, денес, иницирал и остварил телефонски разговор со својот унгарски колега Петер Сијарто, во врска со подн...

Се чистат цевководи, се става бекатон на „Галичица“

15.11.18 11:54

Во рамки на предвидените активности за работа, надлежните служби за одржување на канализационата и атмосферска мрежа при ЈП „Нискоградба“ денеска започнаа со чистење и профилакт...

Промоција на „Кумова слама“ од Славе Ѓ. Димоски наградена со „Антево перо“

15.11.18 10:32

Утре, петок, во 18 часот во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе биде промовирана стихозбирката „Кумова слама“ за која авторот Славе Ѓорѓо Димоски неодамна стана прв добит...

Српска ,,Политика”: Груевски побегнал преку Албанија

15.11.18 10:24

Провладиниот белграски весник ,,Политика”, во денешното издание на насловната страница објавува текст во кој се тврди дека Груевски во Унгарија побегнал преку Албанија, пренесув...