Вести - Page 2 of 5980 - OhridNews
Охриѓанка тешко повредена при пад од велосипед

23.11.20 10:42

Вчера околу 1225 часот на велосипедска патека кај Центарот за обука на вода во Охрид, 60-годишна охриѓанка управувајќи велосипед, паднала на патеката Во незгодата, таа се здобил...

И приватните болници на помош за КОВИД-19, обезбедени дополнителни 100 кревети

23.11.20 10:06

Министерството за здравство и трите најголеми приватни болници, „Систина“, „Жан Митрев“ и „Ре-медика“, синоќа се договорија да соработуваат во борбата против КОВИД-19 До крајот ...

НУК: Со дел од парите за предновогодишни забави да се помогнат угостителите

23.11.20 09:57

Независната угостителска комора започнува кампања #ИнвестирамЗаДаПомогнам за инвестиции и поддршка на угостителската индустрија Целта е да ги поттикнат фирмите дел од својот пла...

Утрово Берово најстудено -7, Охрид на +2, во текот на денот сончево

23.11.20 09:51

Најниска температура во државата изутринава е измерена во Берово, -7 степени, -5 се регистрирани во Струмица, а -4 во Скопје-Петровец, Тетово, Битола, Демир Капија и Куманово Тр...

Прва специјална награда за ОМУ „Методи Патче“ на Меѓународниот натпревар „Млади таленти“

23.11.20 09:39

По повод 75 годишнината од формирањето на ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“, од 13 до 15 ноември се одржа Меѓународниот натпревар „МЛАДИ ТАЛЕНТИ“ 2020, ученичката од ООМУ „Методи П...

Нови 36 случаи со Ковид 19 во Охрид, 57 оздравени

22.11.20 21:08

Во последните 24 часа направени се 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на Ковид 19, од кои 36 во Охрид Вкупната бројка на дијагностицирани во земјата е 54743, озд...

Лидерите на Г20 ветија дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна за сите

22.11.20 14:38

Лидерите на Групата 20 индустриски најразвиени земји ќе се обврзат дека ќе платат за фер дистрибуција на вакцини против коронавирус, лекови и тестови во целиот свет, така што ти...

Нема прогноза кога ќе заврши автопатот Охрид – Кичево

22.11.20 14:22

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, не сака да прогнозира кога ќе заврши целосно автопатот Охрид – Кичево, но смета дека тој проект напредува Во врска со пат...

Пендаровски: Денот на албанската азбука е државен празник со кој се гордеат не само Албанците, туку и сите граѓани

22.11.20 14:15

Претседателот Стево Пендаровски по повод одбележувањето на Денот на албанската азбука – 22 Ноември денеска упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во земја...

Билтен: Двајца повредени во сообраќајка, тројца млади се степале на улица

22.11.20 13:34

Вчера утрото во 0610 часот, на магистралниот пат Охрид – Кичево се случила сообраќајна незгода помеѓу патничките возила „Форд“, со охридски регистарски ознаки, управувано од 37-...

Dr Batkoski pod artikli