Вести - Page 2 of 6104 - OhridNews
Студија: Ковид-19 преживува на ткаенини до три дена

25.02.21 10:34

Нова студија открива дека вирусот што предизвикува Ковид-19 може да преживее на ткаенини, како што се облека, завеси, теписи или тапацир, до три дена, објави Њујорк пост Меѓу по...

Општина Охрид: ќе продолжи отстранувањето нелегални објекти од плажите, бара правните институции да почнат да постапуваат по поднесените пријави

24.02.21 15:14

Уривањето на дивоизградените објекти на плажите од првата зона на крајбрежејто на Охридското Езеро ќе продолжат Тендерската постапка за избор на фирма што би ги остранувала диво...

Георгиески: Ќе се гради хотел кај поранешниот ресторан и дискотеката Парк

24.02.21 14:49

Хоте ќе се гради во месноста Гоирица, на 50 метри од езерото, на локацијата на која се наоѓаат поранешниот ресторан и дискотека Парк, која, како и објектите, се во приватна сопс...

До сабота натпросечни температури, од недела се спуштаат за 6 до 8 степени

24.02.21 14:04

Натпросечното топло време ќе се задржи до сабота, по што метеоролозите најавуваат намалување на дневните темпратури за шест до осум степени Утре максималната температура ќе се д...

Ковид 19 силно ја погоди и Специјализираната болница за кардиологија „Св. Стефан“ во Охрид

24.02.21 13:46

Ковид пандемија и натаму силно го притиска здравствениот систем во земјата Лесно преносливиот Британски сој на Ковид 19, кој е присутен во Охрид, не ја одмина ниту Специјализира...

Најмладите охриѓанчиња со „Ретка песна“ за поддршка на РЕТКИТЕ

24.02.21 11:05

Февруари месецот на ретките болести ги одбројува своите последни денови од националната кампања „Ги запознаваме ретките болсти 2021“ исполнет со многу позитивна енергија пренесе...

Македонскиот стартап „Trident Peak“ се пласираше меѓу 8-те најдобри на Светскиот инвестициски форум за бизнис ангели

24.02.21 11:01

Македонскиот стартап „Trident Peak“ се пласираше меѓу 8-те најдобри старт-ап од целиот свет на Светскиот инвестициски форум на бизнис ангели Оваа стартап ќе почне преговори за и...

Реставрација и ревитализација на црковниот храм Св. Петка во Велгошти, секоја помош е добредојдена

24.02.21 10:10

Започна реставрација и ревитализација на црковниот храм посветен на Св преп мач Параскева-Петка во Велгошти, охридско Се работи за еден од највпечатливите духовни храмови на ови...

Две интервенции во еден ден на Планинарската спасителна служба, од неволја извлечени човек и мачка

24.02.21 09:32

На 21 февруари, попладнето во 16:35ч, од страна на Итната Медицинска Помош Охрид, била побарана асистенција од Планинската спасителна служба -ПСС, при интервенција на повредено ...

СЗО: Намалена смртноста од Ковид-19 за 20 отсто

24.02.21 09:20

Според податоците на Светската здравствена организација (СЗО), во периодот од 15 до 21 февруари смртноста во светот од Ковид-19 е намалена за 20 отсто во однос на претходниот ед...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер