Вести - Page 3 of 5666 - OhridNews
На фарма во Бугарија откриен вирусот птичји грип

17.02.20 15:43

Бугарската агенција за безбедност на храната соопшти денеска дека во јужна Бугарија, во областа Пловдив се појавил вирусот птичји грип H5N8 Сите 5830 патки на фармата ќе бидат у...

Охридскиот ансамбл „Филиграни“ слави 10-годишен јубилеј

17.02.20 13:39

Во 2010 година во Охрид, од страна на претстедателот Илче Ѓорески и група ентузијасти, беше формиран фолклорниот ансамбл „Филиграни“ За сите овие 10 години, бројни генерации и о...

Се зголемуваат цените на горивата

17.02.20 12:50

Согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, од ноќеска на полноќ, се зголемуваат малопродажните цени на горивата Цените на ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОД...

Избирачките списоци на увид од 26 февруари

17.02.20 12:07

Во рок од десет дена од денот на распишување на изборите, ДИК, избирачкиот список треба да го стави на јавен увид во своите подрачни одделенија и месни канцеларии Јавниот увид т...

Ќе се гласа на 12 април, Џафери повика на фер и демократски избори

17.02.20 10:47

По вчерашното распуштање на собранието, претседателот на Собранието Талат Џафери ги распиша изборите поради временските рокови за да може предвремените парламентарни избори да с...

Во сообраќајна незгода на „Железничка“ тешко повредена 62-годишна жена

17.02.20 10:27

На улицата „Железничка“ во Охрид, вчера, во 1420 часот, патничко возило „пежо“, со охридски регистарски ознаки, управувано од 33-годишен охриѓанец удрило во пешак- 62-годишна же...

Дефект остави без вода за пиење неколку охридски улици

16.02.20 19:41

Поради дефект на водоводна цевка со профил f-160,  вечерва во прекин ќе биде водоснабдувањето на улиците: „АРМ“, „Париска Комуна“ и „Димо Хаџи Димов“ -Поради непристапноста на т...

Собранието се распушти, се очекува распишување на изборите

16.02.20 17:12

Со 108 гласа ЗА попладнево се распушти македонското Собрание Со тоа се исполнуваат условите за одржување на предвремени парламентарни избори кои, како што беше најавено, би се о...

Усвоени измени на програмата за изградба на спортски објекти

16.02.20 15:40

На последно одржаната седница, меѓу другото, Владата ја усвои Предлог-програмата за изменување на Програмата за изградба и реконструкција на спортски објекти за 2020 година Како...

Билтен: Опожарена гаража, физички напад во Радолишта

16.02.20 13:59

Во СВР Охрид, вчера, околу 3 часот, пријавен бил пожар во лимена гаража лоцирана на булеварот „Туристичка“, сопственост на 59-годишен охриѓанец, кој набрзо се проширил и на сосе...

Dr Batkoski pod artikli