Вести - Page 3 of 6218 - OhridNews
Евроамбасадорот Гир со порака на поддршка на активностите за заштита на природното и културното богатство на Охридскиот регион

10.06.21 14:13

Европската Унија силно ги поддржува активностите за отстранување на дивоградбите во Охридскиот регион Амбасадорот на ЕУ во земјата Дејвид Гир на својот твитер-профил напиша дека...

Охридските акцијаши се „подмладија” со 75-годишниот Јошка Броз, внук на Тито

10.06.21 13:57

Таму каде што е младоста, таму се и резултатите и успесите Или, како што велеше мојот дедо: Земја со активна младина, не треба да се плаши за својата иднина Со овие зборови, син...

Предаден дел од оградата на српското собрание (1936-1956) која беше сочувана во вилата Биљана во Охрид

10.06.21 13:37

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски и делагација од Северна Македонија денеска со претседателот на српското собрание Ивица Дачиќ извршија примопредавање на дел од же...

Рачно изработени декоративни свеќници за хероите во бели мантили

10.06.21 09:55

Претставници на ООУ „Ванчо Николески“ – Лескоец и дел од учениците од Еразмус+ клубот од училиштето, ден го посетија Ковид центарот при охридската општа болница за да изразат бл...

Учениците одат на распуст, надлежните ќе решаваат како ќе продолжи наставата од септември

10.06.21 09:40

За основците и средношколците денеска е последниот училиштен ден во учебната 2020/2021 година Според изменетиот Календар за организација на работата на училиштата (основни и сре...

Бројот на активни ковид случаи во земјата се намали под 500, во Охрид двоцифрен

10.06.21 09:36

Бројот на новозаболени од Ковид-19 во државава се намалува, активни се 451 случај, од кои 16 во Охрид, а вакцинацијата, според надлежните, се одвива непречено во сите пунктови В...

Општина Охрид: Не е точно дека не се доставени решенија за отстранување на бесправните објекти на плажите

09.06.21 15:20

Општина Охрид реагира на изјавите на менаџерскиот тим на плажата „Куба Либре“ и ги отфрла тврдењата на адвокатите и менаџерскиот тим на фирмата дека не добиле известување за отс...

Протест на ВМРО ДПМНЕ во Охрид

09.06.21 12:45

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид ги повикува на протест сите граѓани, кои не се согласуваат со политиките на Власта денес од 15 до 17 часот со блокада на кружниот тек кај Мини Маркет Единств...

Општина Охрид: Цврсто сме одлучени да ставиме крај на долгогодишното самоволие и хаотично стопанисување со плажитe

09.06.21 12:43

Повеќе нема да биде толерирано нелегално работење и остварување на бизнис интереси на поединечни фирми, кои без договори за концесија и надвор од сите законски процедури граделе...

Обновено + фото: Започна отстранувањето на платформите на најатрактивните плажи на Охридското крајбрежје

09.06.21 10:32

Утрово започна отстранувањето на платформите и урбаната опрема на најатрактивните плажи на Охридското крајбрежје, меѓу кои и тие кои влегуваат опфатот на Генералниот урбанистичк...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер