Вести - Page 4 of 6110 - OhridNews
СЗО: Помалку од 10 отсто од светската популација има антитела на Ковид-19

01.03.21 13:28

Помалку од 10 отсто од светската популација има антитела кон коронавирусот, а вакцинацијата е единствениот начин да се постигне имунитет на стадото, изјави Сумија Суминанатхан, ...

Прекин во водоснабдувањето на „15 Корпус“ и околните улици

01.03.21 13:23

Покрај изградбата на атмосферска канализација на улицата „15ти Корпус“ во тек е и замена на старата азбестна водоводна линија со нова, поради што во наредните денови ќе има повр...

Мотоциклист тешко повреден при пад кај гимназијата, автомобил излетал кај Песочан

01.03.21 11:38

На крстосница помеѓу улиците „Јане Сандански“ и „Димитар Влахов“ во Охрид, вчера околу 13 часот, 25 годишен жител на селото Врбјани, Дебрца,  управувајќи мопед „Априлија“, изгуб...

Прекината свадба во струмичко Банско со околу 300 гости во време на пандемија, следуваат кривични пријави

01.03.21 10:26

Во струмичкото село Банско вчера полицијата прекинала свадбена веселба на која присуствувале околу 300 гости Од МВР најавија кривични пријави по расчистување на случајот По прет...

„Јане Сандански“ со реконструкцијата ќе добие модерен изглед, екологистите бараат заштита на стариот дрворед, стручните служби укажуваат дека мора да биде заменет

01.03.21 09:57

Започнаа подготвителните активности за комплетна реконструкција на улицата „Јане Сандански“ од крстосницата со булеварот „Туристичка“ до кружниот тек кај Болнички комплекс и зам...

Поради градежни работи утре времен прекин на сообраќајот на делницата Пресека-Врбјани

01.03.21 09:20

На патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека – сВрбјани, утре сообраќајот ќе биде во прекин помеѓу 12 и 15 часот во времетраење од 15 – 20 минути Прекинот ќе биде п...

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

01.03.21 09:13

Првата фаза од Пописот на населението, домаќинствата и становите почнува денеска со попишување на вработените во дипломатско-конзуларните претставништва и нивните семејства, на ...

Сончево и свежо, попладне со мала до умерена облачност

01.03.21 09:07

Претпладне сончево и свежо, попладне со мала до умерена облачност Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието засилен северен ветер Минималната температура ќе биде во интервал од -5 до...

Филипче: Кинеските вакцини многу скоро ќе ги имаме, во земјава засега не е регистриран јужноафриканскиот сој

28.02.21 19:28

Министерот за здравство Венко Филипче потврди дека авансот за кинеските вакцини против Ковид-19 е повлечен, нагласувајќи дека тоа е направено за наша сигурност Филипче потенцира...

Регистрирани 11 нови ковид позитивни во Охрид, 1 оздравен

28.02.21 17:08

Нови 305 случаи на ковид-19 од направени 2533 тестирања се регистрирани во изминатите 24 часа Оздравени се 167 пациенти, а починале 11 лицa, соопшти Министерството за здравство ...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер