Вести - Page 4 of 5671 - OhridNews
Oglas teren auto plus 2020
Да извлечеш насмевка од некој е херојство во град со најголема стапка на иселување, а „Импровокација“ тоа го прави веќе 4 години

22.02.20 11:34

Четири години публиката на овие простори ужива во комичното шоу „Импровокација“ За прв пат во нашата земја овој креативен театарски „жанр“ го изведоа актерите на Народниот Теата...

Вработените во ОУ Дебрца oставени без плата

22.02.20 10:54

Денес сме 22022020 година, а градоначалникот Ногачески и директорката на ОУ „Дебрца“ се уште на вработените во училиштето не им ја поделиле јануарската плата, обвинува ОК ВМРО Д...

Нов подвиг на Компанијата “ПАП” и ЛК „Лихнидос“, осветлен крстот на највисоката камбанарија во Охрид

21.02.20 21:53

Како дел од проектот „Охрид – град на светлината“ на ЛК „Лихнидос“, денеска, беше осветлен крстот на највисоката камбанарија во Охрид, лоцирана покрај црквата Св Богородиц...

Почина познатиот обвинител во пензија Методија Кепески

21.02.20 20:20

Во 91-та година од животот, денеска во Охрид, почина Методија Кепески, познат обвинител во пензија Методија Кепески е роден 1929 година во Прилеп По завршување на Правниот факул...

Жителите на Октиси бараат итно стопирање на уништувањето на шумата на Јабланица

21.02.20 15:22

Да се повлечат машините за сечење на дрвја од шумата која го опкружува селото Октиси, да се поништат сите тендери што се распишуваат за сеча или слични активности, надлежните да...

Супер понуда на културни и забавни настани викендов во Охрид

21.02.20 11:09

Театар, Импровокација, роденденски забави, квалитетни свирки во живо… Богата е културно забавната понуда овој викенд во Охрид Забавните настани и овој викенд почнуваат со ...

Литургија за празникот Св.свешт-мч. Харалампиј

21.02.20 10:40

Дебарско–кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на ден 23-ти февруари, недела, во црквата „Успение на Пресвета Богородица“–Каменско, ќе се служи света ...

Ќе се утврдува висината на надоместокот за урбана опрема

21.02.20 10:12

Советот на Општина Охрид на 26 февруари, ќе ја одржи триесет и деветтата седница На дневен ред се 15 точки, меѓу кои Предлог Одлука за утврдување на висината на надоместокот (за...

ФИТР: Поради голем интерес кај младите продолжен рокот за аплицирање на јавниот повик за „старт-ап“ и „спин-оф“ компании

21.02.20 09:54

Поради зголемениот интерес, особено од студенти и млади од целата држава, рокот за аплицирање за јавниот повик за кофинансирани грантови за новоосновани трговски друштва „старт-...

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ нема кредибилитет да зборува за образованието

21.02.20 09:47

СДСМ нема кредибилитет да зборува за образованието затоа што целосно го наруши угледот и достоинството на просветните работници во Охрид Ова се вели во соопштението на ВМРО ДПМН...

Dr Batkoski pod artikli