Според УХМР во текот на викендот ќе преовладува променливо време.

Во сабота ќе биде сончево со мала до умерена облачност, кон крајот на денот со слаб до умерен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југоисточен правец. Во Охрид минималната температура ќе биде до 11 степени, а максималната 18.

Во недела ќе биде променливо облачно со повремен дожд и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Максималната температура во Охрид ќе биде до 13 степени, а минималната 5.

OhridNews