Кај епископот Ваљевски и двајца свештеници од таа епархиха потврдено е присуство на коронавирусот Ковид 19 и тие се хоспитализирани на клиниките во главниот град на Србија, Белград, јавува телевизијата „Прва“, пренесува „B92“.

Ваљевската епархија соопшти дека владиката се заразил додека вршел верски обреди во својата епархија.

Од епархијата ги демантираат информациите дека неодамна во нивна посета била црковна делегација од Италија, пренесуваат српските медиуми.

OhridNews
фото: архива