ОГЛАСИ

Ученици од ОУ „Кочо Рацин“-уредувачи на интернет енциклопедијата Википедија

Вести | Охрид | 07.03.2018 12:41Посети : 1211

Ученици од охридското основно училиште „Кочо Рацин“ се добија голем број награди и подароци од здружението на граѓани ГЛАМ Македонија, преку кое всушност станаа уредувачи на интернет енциклопедијата Википедија.По базичната обука на Вики-кампот кој се реализираше во Берово, во декември минатата година, учениците од Вики-клубот на ОУ „Кочо Рацин“ добија сертификати на уредувачи на истата.Клубот има одржано неколку средби во рамките на училиштето, но учениците „работат“ (уредуваат) од дома, со што веќе поминатото време пред компјутер го чинат максимално корисно. Ветија дека ќе продолжат поттикнати со помислата дека треба Википедија на македонски јазик да биде побогата, вели Наташа Неданоска, наставник по македонски јазик, координатор на Вики-клубот и официјален ментор-уредувач на Википедија.Во периодот јануари-февруари 2018 година, учениците од Охридското училиште напишаа голем број на статии кои се прифатени и објавени на енциклопедијата, а за трудот, секој во своја категорија, добија симболични награди и дипломи за освоени места.


OhridNews
   

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833