Репрезентативецот на Велс Арон Ремси од следната сезона ќе го носи дресот на актуелниот лидер и шампион во италијанската Серија А, Јувентус.

28-годишниот фудбалер потпиша пред договор со „бјанконерите“ кои без оштета ќе ги засилат своите редови. Ремси кој е дел 11 години од Арсенал ќе заработува 400 000 фунти неделно во италијанскиот клуб.

Како што пренесуваат англиските медиуми Ремси поминал два медицински прегледи пред фудбалерот и Јувентус да пуштат рака за соработка.

„Старата дама“ последниве години дузина фудбалери ги ангажираше на овој начин и речиси сите оставија неизбршлив траг во екипата од Торино.

OhridNews