По повод празникот „Благовештение на Пресвета Богородица“, Благоец, на 7. април 2019г. (недела), во катедралната црква „Св. Софија“ со почеток во 08:45 ќе се служи света архиерејска литургија.

На светата архиерејска литургија ќе чиноначалствува Митрополитот Дебарско – кичевски и администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј.

OhridNews