Празници - OhridNews
Денеска е Свeти апостол и евангелист Матеј

29.11.21 09:06

Светиот евангелист и апостол Матеј најпрвин со име Левије бил цариник Но еднаш кога Исус поминувал покрај царинарницата го повикал и овој без размислување станал негов ученик Ма...

Почнува Божикниот пост

28.11.21 08:53

За православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар денеска почнува шестнеделниот Божикен пост Постот ќе трае 40 дена, односно до Божик, 7 јануари, д...

Денеска е Св. апостол Филип и св. Григориј Палама

27.11.21 09:06

Апостол Филип беше родум од Витсаида, крај Галилејското Езеро Тој проповедаше во разни делови од Азија и во Грција Беше распнат од незнабошците во фригискиот град Ерапол, за вре...

Св. Јован Златоуст

26.11.21 08:51

На денешен ден нашиот народ го празнува празникот Св Јован Златоуст Свети Јован Златоуст роден е во Антиохија во 374 година Во раните денови од детството ги изгубил родителите, ...

Свети Великомаченик Минa

24.11.21 08:10

Роден во Мисир, египетскиот војник Минa (Мино) живеел за време на царот Диоклецијан кога бил вршен прогон над христијаните Бил офицер во царската војска но ја напуштил службата ...

Преподобна Матрона Цариградска

22.11.21 09:57

Православната црква денеска го одбележува споменот на Преподобна Матрона Цариградска „Од Пергија Памфилиска Брзо ѝ се смачи бракот со некој цариградски големец Дометијан, па поб...

Денеска е Собор на Св. Архангел Михаил

21.11.21 08:48

Овој празник е утврден во четвртиот век, за да го дефинира правилното почитување на ангелите Празниот е во чест на сите ангелски чинови Наречен е Собор на свети Архангел Михаил,...

Денеска е Св. бесребреници Козма и Дамјан

14.11.21 08:33

Светите бесребреници Кузман и Дамјан (Козма и Дамјан) во народот познати како Свети Врачи наречени се бесребреници или безмитни затоа што бесплатно ги лекувале сиромашните болни...

Свети Великомаченик Димитриј – Митровден

08.11.21 08:29

Митровден се празнува на 8-ми Ноември Тогаш се сметало дека завршува летниот период од годината, а започнува зимскиот поради собраните плодови, значително намалениот ден и студе...

Денеска се празнува денот на Св. маченици Маркијан и Мартириј

07.11.21 09:11

По смртта на цар Константин, на римскиот престол дојде Констанциј, неговиот син Тој се имаше приклонето кон ариевата ерес Во тоа време аријанците успеаа да го сменат правовернио...

Dr Batkoski pod artikli