Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес конференција отфрли било каква поврзаност со актуелната афера “Рекет”.

Јанева побара надлежните органи целосно да го истражат случајот.

Јанева пред десеттина дена поднесе одложена оставка која ја поврза со новиот закон за СЈО, по што изби аферата “Рекет” во која се спомнува и нејзиното име. Според неа поднесената оставка е гарант дека таа нема да влијае на истрагата.

OhridNews