На итересен, драматичен но и на моменти тензичен начин синоќа во салата Билјанини Извори започна вториот круг на натпревари на турнирот во мал фудбал Охрид 2008.

Во натпреварот на кој имаше од се помалку на крајот екипите мораа да се задоволат со реми. Екипата на х Чинго преку Џајкоски и Пешликоски стигна до 2-0 предност на полувремето.

Вис Пој, преку Стефаноски на стартот на вториот дел намали на 2-1. На пет минути пред крајот пропадна можноста да стигнат до израмнување, откако не реализираа пенал преку Ѓорѓиески.

На изведувањето на пеналот му претходеше краток прекин и непотребна расправија на екипата на х.Чинго со службените лица на теренот.

Вис Пој се спаси со голот во последната секунда на Пазаркоски Илче.

Група Е

Многу полесно од очекувањата екипата на Марлин се справи со “велгиденски“ расположената екипа на Далче. На два пати во бранови носителите во групата го бомбардираа голот на Бафто. На два пати Агуешски и Фармак, по еднаш Пластикоски и Петрески стрелаа презицно за Марлин. Почесниот погок за Далче беше дело на Колоски.

Група Ж

Во дербито на групата екипата на Бекче уште еднаш го потврди својот фаворитски статус совладувајќи ја екипата на Џале Турс убедливо со 4-1. Со страотен удар во предност тимот на Бекче го доведе Јосифоски. Истиот играч нешто подоцна профитираше од грешката на одбраната и зголеми на 2-0. На идентичен начин и Ѓоршески ја затресе противничката мрежа. Последните два гола на мечот беа дело на тимот на Џале Турс. Но еден од тие два гола заврши во нивната мрежа. Онај вториот кој заврши во противничката беше дело на Кочоски.

22.00 Група Ѓ    Вис Пој –П.Керамика –Круме

Со победа или бод на мечот против Манге, екипата на Марлин ќе обезбеди пласман во ¼ финалето.