Украинските сили и руската армија водат интензивни борби во речиси целиот окупиран регион Херсон, на југот на Украина, соопшти денеска украинското претседателство, пренесе Бета.

И вчера и во текот на ноќта во Херсонската област одекнуваа силни експлозии.

Тешки борби се водат на речиси целата територија на регионот, соопшти претседателството на утринскиот брифинг.

Оттаму се додава дека украинските војници „почнале со офанзивни акции во различни правци“.

OhridNews