Времето во Охрид во текот на првиот ден од идната седмица ќе биде врнежливо со дневна темепратура од 10 степени.

Од вторник ќе има опаѓање на температурите и променливо време, а во четврток ќе има услови и за повремени врнежи од снег.

Максималната температура ќе биде од -1 до 2 степени, а минималната од -9 до 0.

Ќе дува умерен, на моменти засилен ветар од североисточна страна.