Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, попладнево го објави списокот на играчи кои ќе бидат во комбинација за настап на средбата со Словенија во првото коло од Европското првенство.

Од присутните во Унгарија, во составот на „црвено-жолтите“ ќе ги нема централниот бек Марко Митев и голманот Благојче Трајковски.

Лазаров кој е и капитен на националниот тим се одлучи за следниве играчи:
голмани: Мартин Томовски, Градимир Чаневски
леви крила : Цветан Кузмановски, Бојан Маџовски,леви бекови : Филип Талевски, Филип Кузмановски, Марко Мишевски
централни бекови : Филип Миркуловски, Игор Георгиев, Горан Крстевскипивоти : Стојанче Стоилов , Жарко Пешевски , Костадин Петров, Кристијан Симоновскидесни бекови : Кирил Лазаров, Мартин Велковски, Мартин Серафимовдесни крила : Никола Костевски, Гоце Георгиевски.

Почетокот на натпреварот во Дебрецин е закажан за 18 часот.

 

 OhridNews