Во текот на изминатото деноноќие (08/09.05.2020 година), за време на полицискиот час и спроведувањето на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19, според статистичките податоци на МВР, едно лице во Струга не ја почитувало забраната за движење. Тој е приведен и против нив ќе биде поднесена кривична пријава по членот 206 од Кривичниот законик „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

Во истиот период, не се пријавени и регистрирани нарушувања на јавниот ред и мир, кражби и сообраќајни незгоди. На подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници извршиле 40 контроли врз  лица во изолација и 51  контрола врз лицата во самоизолација (Охрид-23, Струга-18, Кичево-9, Дебар-1).

OhridNews