Четири желби, а две места. Вака можат да се окарактеризираат мечевите од полуфиналето на Мундијалот во Германија и Данска.

Судбината, а пред се квалитетот сакаше двете селекции домаќини да се обезбедат полуфинале но и да се избегнат, откако фазата по групи и главната рунда ја завршија на првата позиција.

Репрезентацијата на Данска која е Олимписки првак ќе го предизвика светскиот шампион, додека нешто „полесна“ средба во епитети е вториот дуел во кој ќе се сретнат Германија и Норвешка.

Двојки:

17:30ч Данска – Франција

20:30ч Германија – Норвешка

OhridNews