На претпоследниот ден од 26-от ракометен Мундијал во Германија и Данска ќе се распределат позициите од петтото до осмото место.

Селекциите на Шпанија и Египет ќе се сретнат во 17:30 часот во борбата за седмата позиција, додека во 20:30 часот ќе се судрат Хрватска и Шведска. Влогот во првиот дуел е пласман во квалификациите за Олимписките игри во Токио следната година.

Двојки:

17:30ч Шпанија – Египет

20:30ч Хрватска – Шведска

OhridNews