Земјотрес со јачина од 4.3 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово е регистристриран во 9.26 часот во регионот на Драч и Тирана, кој минатиот вторник беше погоден од разорен земјотрес со јачина од 6.4 степени пти што загинаа 50 луѓем, а над илјада се повредени.

Епицентарот на денешниот послаб потрес бил на 25 километри северозападно од Тирана на длабочина од 10 километри.

OhridNews