Свет - Page 3 of 371 - OhridNews
Адвокати во САД го повикаа Фејсбук да се откаже од детскиот Инстаграм

11.05.21 11:41

Националното здружение на адвокатите во САД го повика Фејсбук да се откаже од плановите за Инстаграм програмата за деца под 13-годишна возраст – „Instagram Kids“, наведувајќи ја...

Студија: Кај нехоспитализираните ризикот е помал од долгорочни последици од Ковид-19

11.05.21 08:55

Пациентите со коронавирус кои не се хоспитализирани имаат мал ризик од сериозни, долгорочни ефекти од заразата, но кај нив е забележан поголем број посети на лекари по општа мед...

Четири децении од смртта на Боб Марли

11.05.21 07:40

На денешен ден во 1981 година почина Боб Марли, јамајкански пејач-текстописец и музичар Остана познат и почитуван изведувач на реге музиката и бил заслужен за помагање во ширење...

Фон дер Лајен ја потврди нејзината поддршка за почеток на преговори со С.Македонија

10.05.21 15:04

Претседателката на Европската Комиисја, Урсула фон дер Лајен, на средбата со македонскиот премиер Зоран Заев потврдила дека поддржува формален почеток на преговорите со С Македо...

Ден на победата над фашизмот

09.05.21 11:11

Светот денеска го одбележува Денот на победата над фашизмот На 9 мај 1945 година со потпишувањето на безусловна капитулација на нацистичка Германија, официјално беше ставен крај...

Остатоците од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

09.05.21 09:56

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денеска во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во атмосферата на Земјата, јавија кин...

СЗО ја одобри вакцината Синофарм за итна употреба

08.05.21 08:28

Светската здравствена организација ја одобри за итна употреба вакцината против Ковид-19 на кинескиот производител на лекови Синофарм Вакцината, една од двете кинески вакцини што...

Вархеји: Можно е раздвојување на Скопје и Тирана на патот кон ЕУ

07.05.21 09:48

Иако процесите за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ досега течеа заедно, Брисел би можел да ги раздвои и да ги почне пристапните преговори со Тирана, доколку продо...

Билтен: Граната од I Светска војна пронајдена во нива, 4-годишно дете им се изгубило на родителите, пожар во Дебрца

06.05.21 12:05

На 4 мај во СВР Охрид пријавено било дека во нива во охридското село Лескоец била пронајдена граната Од извршениот увид, констатирано е дека се работи за неексплодирана артилери...

Обединетото Кралство ги призна македонските возачки дозволи

06.05.21 09:52

Македонските граѓани кои имаат регулирано постојан престој на територијата на Англија, Велс и Шкотска, од 20 мај ќе можат да управуваат возило со македонска возачка дозвола Мини...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер