Свет - Page 3 of 365 - OhridNews
СЗО разработи четири можни причини за ширењето на коронавирусот во Вухан – трговијата со диви животни е најприфатливата

22.03.21 09:08

Експертите од Светската здравствена организација (СЗО), истражувајќи го изворот на ширење на коронавирусот во кинескиот град Вухан, навестуваат дека трговијата со диви животни м...

Чествување за 100-годишнината од раѓањето на Конески во седиштето на УНЕСКО во Париз

22.03.21 08:56

Во седиштето на УНЕСКО во Париз денеска ќе се одржи чествување на 100-годишнината од раѓањето на великанот на македонската култура Блаже Конески Настанот е дел од календарот на...

Грција ја продолжи до 5 април забраната за влез на државјани на трети земји

21.03.21 13:56

Одлуките за забрана за влез во Грција на државјани на трети земји и за ограничување на копнените граници со Северна Македонија, Турција и Албанија, грчката Влада ги продолжи за ...

СЗО: Бројот на новозаразени се зголемува четврта недела по ред

20.03.21 08:59

Бројот на случаи со Ковид-19 во светот се зголемува четири недели по ред, откако се намали шест недели во јануари и февруари, и тоа загрижува , изјави генералниот директор на СЗ...

Почнува пролетта

20.03.21 08:54

Пролетта во земјава и на северната хемисфера почнува денеска во 10 часот и 37 минути Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента Првиот пролетен ден е 79-от ...

Германски пратеник поднесе оставка по информација на Шпигел дека добивал пари за да ја советува партијата на Груевски

19.03.21 08:48

Уште еден пратеник од конзервативниот блок на германската канцеларка Ангела Меркел поднесе оставка по информација во списанието „Шпигел“ дека зел пари во замена за лобирање за п...

Метеоролошките услови не влијаат врз ширењето на Ковид-19

18.03.21 13:32

Метеоролошките услови немаат одлучувачко влијание врз пренесувањето на коронавирусот, се нагласува во извештај на Светската метеоролошка организација (СМО) Според извештајот, во...

СЗО: Вакцината на Џонсон и Џонсон се препорачува во земји со мутации на Ковид-19

18.03.21 09:24

Вакцината на Џонсон и Џонсон се препорачува и во земји каде циркулираат позаразните мутации на коронавирусот, соопштија експерти од Светската здравствена организација (СЗО) Стра...

Биткоинот со капитализација поголема од Мастеркард и од Виза

17.03.21 08:45

Вредноста на криптовалутата Биткоин е поголема од двете најголеми мрежи за плаќање со картички во светот, Виза и Мастеркард чија вкупна пазарна капитализација е 871 милијарди до...

Гринпис: Прекумерно загадување во 2020, во три четвртини од државите во светот и покрај рестрикциите

16.03.21 09:46

Во три четвртини од земјите во 2020 година е забележано прекумерно загадување и покрај значителното ограничување на изворите на загадувачи поради пандемијата, се вели во извешта...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер